Narodowe Święto Niepodległości

W najbliższą sobotę, 11 listopada obchodzić będziemy 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, która po 123 latach zaborów Pruskich, Austriackich i Rosyjskich powróciła na mapy świata.
Mimo, że święto to ustanowiono bezpośrednio po rozstrzygnięciach rozejmu w Compiègne w 1918 roku, to jednak na skutek II Wojny Światowej od 1939, przez kolejne 50 lat nie było ono obchodzone. Najpierw ze względu na okupację niemiecką a następnie w związku z zależnością Państwa Polskiego od Związku Sowieckiego Republik Radzieckich.
Na jego przywrócenie pozwoliła dopiero zmiana ustrojowa, która powołując do życia demokratyczną Rzeczpospolitą przywróciła 11 listopada jako dzień, w którym po czasie zaborów naród uświadomił sobie odzyskanie Niepodległości. Tym samym 11 listopada powrócił do kalendarza jako najważniejsze Święto Państwowe Polski.
Kreatywne obchodzenie tego święta jest jednak bardzo trudne i mało rozpowszechnione. Nieliczni biorą udział w obchodach samorządowych i państwowych. Wybrani korzystają ze zorganizowanych z okazji święta akademii. Większość artykułuje ten dzień poprzez wywieszenie flagi Polski na murach domów i mieszkań. Kościół w tym dniu celebruje specjalne Msze św. w intencji Ojczyzny ale nawet wśród praktykujących katolików cieszą się one małą popularnością. Tylko nieliczni przygotowują specjały kulinarne z tej okazji, do których należą dania z gęsi czy rogale świętomarcińskie z białym makiem.
Nie mniej warto choć na chwilę zatrzymać się tego dnia by poprzez wykonanie niewielkiego gestu poczuć się Polakiem. Niech to będzie to zapatrzenie na flagę w czasie wywieszania jej na ścianie domu. Niech będzie to uczestnictwo we Mszy św. z uroczystym wyśpiewaniem "Boże coś Polskę", które togo dnia ma zupełnie inny wydźwięk niż w innym czasie roku. Może niektórzy poczują się Polakami uczestnicząc za pomocą środków przekazu w uroczystościach w Warszawie, gdzie Niepodległość świętować będą rządzący, mieszkańcy stolicy i wojsko polskie. Może ktoś pokusi się, by w czasie rodzinnego obiadu przygotować danie z pieczoną gęsią lub mniej wykwintnie zwyczajnie kawę z przyjaciółmi do której zaserwują rogale świętomarcińskie. Może wreszcie ktoś poczuje się Polakiem, gdy w zaciszu własnego domu, w wieczornej ciszy wysłucha pieśni patriotycznych i Hymnu Narodowego...
Tego poczucia bycia Polakiem, tym dobrym, rozumiejącym, wspierającym i kochającym, który wie czym jest ucisk i niedola z okazji tak ważnego dla naszej tożsamości Święta życzy Wam Sołtys, Radny Rady Miasta i Gminy, Rada Sołecka i Portal Sołectwa Marczów.
"Całem
mem sercem, duszą niewinną,
Kocham
te świętą ziemię rodzinną,
Na której
moja kołyska stała,
i
której dawna karmi się chwała.
Kocham
te barwne kwiaty na łące,
Kocham te łany
kłosem szumiące,
Które mię żywią,
które mię stroją,
I które zdobią
Ojczyznę moją.
Kocham te góry, lasy i
gaje,
Potężne rzeki, ciche ruczaje;
Bo
w tych potokach, w wodzie u zdroja,
Ty się
przeglądasz Ojczyzno moja,
Krwią
użyźniona, we łzach skąpana,
Tak dla
nas droga i tak kochana!
"
W. Bełza- "Ziemia rodzinna"