Odpust parafialny 24.11.2024

2024-11-24

Dziś 24 listopada w przypadającą w Kościele Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata wspólnota parafialna w Marczowie i Przeździedzy obchodziła odpust ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej- dziewicy i męczennicy.

Sumie odpustowej przewodził i słowo Boże wygłosił ks. Mariusz Marciniec CSMA z parafii św. Piotra i Pawła w Sobocie, który od lata pełni tamże obowiązki wikariusza. Koncelebrę sprawował również proboszcz naszej parafii- ks. Stanisław Partyka CSMA a uczestniczyli w niej także duszpasterze z dekanatu lwóweckiego posługujący w konfesjonałach i wśród wiernego ludu.  

kim była święta Katarzyna

Liturgiczne wspomnienie św. Katarzyny z Aleksandrii przypada 25 listopada. Martyrologia przytacza jak wielką jest świętą zaliczając Katarzynę do grona 12 świętych wspomożycieli patronującą wielu cechom rzemieślniczym.

Należy nadto nadmienić, jako córka króla Konstusa otrzymała niegnane wykształcenie i wychowanie co jednak nie przeszkadzało jej w ostatecznym rozrachunku zrzec się wszystkiego i oddać życie za wiarę. Skazana na kołowrót, który podczas tortur złamał się, ostatecznie ścięta mieczem, wyłącznie dlatego, że w czasach prześladowań chrześcijan otwarcie głosiła wyznanie wiary i przynależność do Chrystusa a w czasie rozprawy nie tylko rzeczowo odpierała zarzuty ale także doprowadziła do nawrócenia wielu mędrców otaczających Cesarza Makencjusza.


Kult świętej Katarzyny szybko rozprzestrzeniał się po świecie, dotarł także do Marczowa gdzie w 1707 roku poświęcono kościół ku jej czci. O czczeniu świętej w tym miejscu świadczą figura w wejściu bocznym na plac kościelny oraz obraz w ołtarzu głównym. Drugi z wymienionych po ponad 300 latach poddany będzie pracom konserwatorskim, które właśnie się rozpoczęły. 

Przybyli na dzisiejsze uroczystości mogli zauważyć że wciągu ostatniego tygodnia wnętrze kościoła zmieniło się. Obraz świętej z ołtarza głównego został zdjęty i przewieziony do pracowni a jego miejsce zastąpiła fotokopia. O fakcie tym w ogłoszeniach po dzisiejszej Mszy poinformował proboszcz- ks. Stanisław Partyka, który dziękował mieszkańcom i sympatykom za ofiary składane na ten cel.

Ta zbiórka jest nadal aktualna a jeśli mobilizacja ofiarodawców będzie wystarczająca i uda się pozyskać planowane dotację szansę na rewitalizację ma nie tylko wizerunek świętej ale cały barokowy ołtarz główny marczowskiej świątyni.