Wkrótce majówka

2024-04-29

  To już tradycja, że radosne świętowanie świąt majowych jest mocno praktykowanym zwyczajem Polaków. Majówka o tyle jest fantastyczna, że jest spontaniczna. Pozwala każdemu świętować ją na swój sposób: aktywnie, leniwie, na grillu w ogrodzie lub na "wyjazdowej" eskapadzie. Z reguły pogodna z ciepłymi już dniami pozwala zaczerpnąć energii ze słońca, którego tak w zimowych miesiącach nam szczędzono. Dlatego też chyba nie ma na świecie Polaka, który z powodu majówki by płakał.

1 maja- Święto Pracy

1-go maja przypada doroczne Święto Pracy. Chociaż ma ono po części związek z obchodzonym w tym dniu wspomnieniem św. Józefa rzemieślnika to jednak bardziej łączy się w Polsce ze spuścizną jaka w dobie demokracji została po czasach socjalistycznych. Starszy pamięta, że ów 1 maja świętowany w PRL od 1950 roku jako Święto Pracy- był hucznie obchodzonym dniem. Towarzyszyły mu liczne pochody i akademie. Wbrew pozorom genezą święta był strajk ludzi pracy z Chicago z 1886 roku, którzy sprzeciwiali się 12 godzinnej pracy dziennie oraz groźbie redukcji etatów. Protest na którego czele stanął robotnik Albert Parsons odbył się bez rozlewu krwi.

Jego upamiętnieniem było uchwalenie 14 lipca 1889 roki w czasie I Kongresu II Międzynarodówki uchwały o corocznych manifestacjach w tym dniu, które w wielu krajach świata w tym w także w Polsce przerodziły się w obchody Święta Państwowego.

2 maja- Dzień Flagi Rzeczypospolitej

To młode święto z 2004 choć nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy to jednak dla Polaków ma istotne znaczenie. Jako święto państwowe ma na celu podkreślenie rangi Symboli Narodowych do których należą: Biało- czerwona flaga, godło i Hymn narodowy. W młodej tradycji święta 2 maja upływa na organizowaniu różnego rodzaju akcji i manifestacji patriotycznych.

3 maja- Święto Konstytucji 3-go maja; Uroczystość NMP Królowej Polski

Spośród trzech dni majówki to 3 maja ma dziś najbardziej uroczystszy charakter. Obchody Święta mają bowiem dwutorowy kierunek i są znaczącym świętem zarówno państwowym jak i kościelnym. Bez wątpienia święto którego obchody w czasach PRL-u były nielegalne wróciło tryumfalnie do kalendarza po odzyskaniu suwerenności państwa w 1989 roku, kiedy to Polska wyszła spod jarzma zależności radzieckiej. Święto upamiętnia rok 1791 i wydarzenia jakie miały miejsce w czasach I Rzeczypospolitej, która znalazła się w tym czasie w bardzo trudnym położeniu. Wprowadzenie Ustawy zasadniczej, która w tym czasie była trzecim tego typu aktem na świecie miało uchronić Królestwo Polskie przed degradacją i rozpadem. Niestety tak się nie stało i konsekwencją targowickich postaw w tym czasie stały się 123 lata zaborów.

Święto konstytucji 3 maja. Stało się dniem wolnym po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku i świętowano je w II Rzeczypospolitej od roku 1919 do czasu wybuchu II Wojny Światowej. Ze względu na zależność PRL od ZSRR w latach 1945-1989 święto nie było obchodzone. Wróciło do kalendarza wraz z odzyskaniem suwerenności przez III Rzeczypospolitą. Od 2007 roku święto 3 maja jest również obchodzone na Litwie w związku z faktem, że w czasie gdy uchwalano Konstytucję 3 maja, I Rzeczpospolita na mocy Unii Lubelskiej była integralnym obszarem Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

3 maja przypada również kościelna uroczystość NMP Królowej Polski. Święto to dla Kościoła Powszechnego a zarzem Uroczystość dla Kościoła w Polsce ustanowił w 1920 roku Papież Benedykt XV. Upamiętnia ono Śluby Lwowskie Króla Jana Kazimierza, który powierzył Maryi Rzecząpospolitą w czasie potopu szwedzkiego. Inicjatywę powołania specjalnego święta z tej okazji przypisuje się bractwu NMP z Lwowa. Pomysł ten poparł bp Józef Bilczewski a Papież Pius X ustanowił owe święto na terenie diecezji przemyskiej i lwowskiej. Następnie na wniosek biskupów Episkopatu Polski święto to podniesiono do rangi Uroczystości i rozszerzono na teren całej Rzeczypospolitej.

Majówka XXI w.

Dla Polski XXI wieku święta majowe mają dość spontaniczny charakter. Pewnie dlatego, że nie mają ściśle narzuconego rytu są tak lubianym przez Polaków czasem odpoczynku. Bez względu na to czy w domu czy w kościele, na grillu w ogrodzie czy na wycieczce w terenie, w domu czy na wyjeździe- ważnym pozostaje fakt, by w czasie majówki czuć dumę z faktu, że jestem Polakiem. Zachęcamy zatem by przez gest wywieszenia flagi narodowej w tym czasie podkreślić nasze oddanie i wierność Rzeczypospolitej, która nas karmi i która jest naszym domem na co dzień.